Item# 1006217
Part No.
74016
K&W® Block Seal & Head gasket Repair, 454g
Discontinued
Description
Forms a permanent molecular bond that's as strong as steel. Seals cracks & holes in cast iron & aluminum engine blocks, head gaskets, freeze plugs, & copper, aluminum & bi-material radiators & heater cores. Tested by an Independent test lab. Rated No.1
Applications
Aluminum engine blocks, cooling systems, cylinder heads, engine blocks, freeze plugs, head gaskets, heaters cores, iron engine blocks, metal radiators, plastic radiators, radiators, water pumps
| Appearance | Reddish Brown Lumpy Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006216 |
| Cases Per Pallet | 180 |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Evaporation Rate | <1 (Butyl Acetate=1) |
| Flammability Class - CPSC | None |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Block Seal |
| I 2 of 5 Code | 10078254740161 |
| Net Fill | 454 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006217 |
| Propellant | None |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078372740169 |
| Unit Dimensions | 15.88H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 6 |
| pH | 11.5 |
Canada FR
USA EN