Item# 1008136
Part No.
75320
CRC GDI IVD Intake Valve & Turbo Cleaner Pro (F/E), 311g
Description
Do you want to remove carbon buildup from the intake valve of your GDI engine without the expense of a costly tear down? CRC GDI IVD® Intake Valve & Turbo Cleaner is the solution you need! This intake valve cleaner uses a specialized formula to break down carbon deposits that choke your vehicle’s performance. Regular cleaning with CRC GDI IVD® Intake Valve & Turbo Cleaner will increase power and torque, stabilize rough idling, solve starting problems, and reduce vehicle emissions.
Applications
Air intake valves on GDI or standard fuel injected engines.
| Appearance | Amber Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006374 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, flammable, Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Moderate |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | 86.1°C |
| Flash point (F) | 187°F |
| Generic Description | Intake Valve Cleaner |
| I 2 of 5 Code | 60078254753203 |
| Net Fill | 311 g |
| Item Number | 1008136 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with Petroleum Distillates |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| UPC Code | 078254753201 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 1 |
| VOC Category | Not regulated |
Canada FR
USA EN