Item# 1006147
Part No.
73035
CRC Food Grade Water Based Silicone, 369g
Description
Heavy duty silicone lubricant that is non-flammable & NSF H1 registered for incidental food contact. Eliminates sticking & binding and is safe to use on most surfaces.
Applications
Food processing & handling equipment, chutes, guides, rails, conveyors, bottling machinery, slicers, ovens, freezers, knives, saws, linkages, locks, pulleys, timers, rubber seals, tools, & ceramic insulators.
| Appearance | Opaque White Emulsion |
|---|---|
| Case Number | 1006146 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Evaporation Rate | Very Slow |
| Film Type | Thin, Oily, Non-Drying |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | General Purpose Non Silicone Lubricant |
| I 2 of 5 Code | 30078254730357 |
| NSF Category Code | H1 |
| NSF Number | 154207 |
| Net Fill | 368 g |
| Plastic Safe | Safe on Most Plastics (Test small area) |
| Item Number | 1006147 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254730356 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Lubricants, silicone-based multi-purpose lubricants that are not solid or semi-solid |
| Working Temp (C) | 0 to 148.9°C |
| Working Temp (F) | 32 to 300°F |
| pH | 10.7 |
Canada FR
USA EN