Item# 1752300
Part No.
1752300
CRC® Ultra Lite 3-36® Ultra Thin Non Staining Lubricant, 11 Wt Oz
Applications
Locks, latches, hinges, gauges, taps, dies, fixtures, fans, precision metal processing equipment, metal plating, coin mechanisms, solid work surfaces, clips, springs, control buttons, switches, bushings, window slides and rollers.
| 4 Ball EP | Not Determined |
|---|---|
| 4 Ball Wear | Not Determined |
| Appearance | Amber Liquid |
| Case Number | 1752301 |
| Case Weight | 0.0 lbs |
| Cases Per Pallet | 1 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, LIMITED QUANTITY |
| Dielectric Strength | 34,800 Volts |
| Dry Time Fully Dry | 30 Minutes |
| Dry Time Tack Free | N/A |
| Elastomer Compatibility | N/A |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Thickness | 0.05 Mils |
| Film Type | Ultra Thin and Dry |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | 90°C |
| Flash point (F) | 194°F |
| Ford Tox No | N/A |
| Gap Fill | N/A |
| Generic Description | Ultra Thin Non Staining Lubricant |
| I 2 of 5 Code | 30078254001426 |
| ISO Viscosity Grade | Not Determined |
| KB Value | N/A |
| Leakage | N/A |
| Locking Strength | N/A |
| Military Specification Number | Meets requirements of Mil-PRF-16173E, Grade 3 (Corrosion test only) |
| NLGI Grade | N/A |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 165195 |
| Net Fill | 311 g |
| Oil Separation | N/A |
| Plastic Safe | No |
| Pour Point (C) | N/A |
| Pour Point (F) | N/A |
| Item Number | 1752300 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with petroleum solvents, Stoddard solvent or mineral spirits. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| SAE Grade | N/A |
| Timken OK Load [Lbs.] | N/A |
| Treatment Ratio | N/A |
| UPC Code | 078254001425 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 1 |
| VOC Category | Dry Film Lubricant |
| Viscosity @68 F [cP] | Not Determined |
| Water Washout | N/A |
| Worked Penetration | N/A |
| Working Temp (C) | -40 to 148.9°C |
| Working Temp (F) | -40 to 300°F |
| pH | N/A |
Canada FR
USA EN