Item# 1006178
Part No.
73115
CRC T-Force Degreaser, 510g
Description
Quickly dissolves grease, oil and sludge for more efficient operation of mechanical equipment. T-Force® Degreaser Non-Flammable MUO evaporates rapidly, leaves no residue, and has a good health & safety profile.
Applications
Recommended for the effective removal of grease, oil, corrosion and sludge from air tools, mechanical brakes, clutches, chains, wire ropes, motors, dies, molds, parts, bearings, generators and compressors.
| Appearance | Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006177 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Non- Flammable, LIMITED QUANTITY |
| Dielectric Strength | 18,890 Volts |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Cleaner/Degreaser |
| I 2 of 5 Code | 30078254731156 |
| KB Value | 62 |
| NSF Category Code | K1 |
| NSF Number | 154088 |
| Net Fill | 510 g |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1006178 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Not Determined |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254731155 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Manufacturing or processing activities only |
Canada FR
USA EN