Item# 1750422
Part No.
1750422
CRC Synthetic Food Grade Grease, 396g
Applications
Food processing & handling equipment, breweries, canneries, carton/packaging equipment, dairies, & meat processing plants
| 4 Ball Wear | 0.74 mm (ASTM D-2266) |
|---|---|
| Appearance | Clear, Colorless Grease |
| Case Number | 1750421 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Evaporation Rate | Not Determined |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | 265.6°C |
| Flash point (F) | 510°F |
| Generic Description | Synthetic Food Grade Grease |
| I 2 of 5 Code | 30078254736106 |
| NLGI Grade | 2 |
| NSF Category Code | H1 |
| NSF Number | 144237 |
| Net Fill | 396 g |
| Oil Separation | 0.5 |
| Plastic Safe | Yes |
| Pour Point (C) | -52.78°C |
| Pour Point (F) | -63°F |
| Item Number | 1750422 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with a degreaser. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| UPC Code | 078254736105 |
| Unit Dimensions | 23.50H x 5.58W x 5.58D cm |
| Unit Package Description | 14 Ounce (414 ml) Cartridge |
| Units per Case | 10 |
| VOC Category | Not regulated |
| Worked Penetration | 265 to 295 |
| Working Temp (C) | -34 to 232°C |
| Working Temp (F) | -30 to 450°F |
Canada FR
USA EN