Item# 1006196
Part No.
73286
CRC SP-400 Corrosion Inhibitor, 16.5kg
Discontinued
Description
Long-term indoor/outdoor corrosion inhibitor that provides protection of all equipment subject to heat, humidity, chemicals or severely corrosive atmospheres. Use on machined surfaces & assemblies subjected to long periods of storage. Indoor/Outdoor protection up to 2 years.
Applications
Motors, shafts, equipment exposed to elements, outdoor storage of raw materials & finished stock.
| Appearance | Dark Amber Viscous Liquid |
|---|---|
| Cases Per Pallet | 24 |
| DOT Proper Shipping Name | Classified Combustible for Ground Transportation |
| Dry Time Tack Free | 1 Hour |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Thickness | 2 Mils |
| Film Type | Waxy, Dry, Transparent |
| Flammability Class - CPSC | Combustible |
| Flash point (C) | 48.3°C |
| Flash point (F) | 119°F |
| Generic Description | Corrosion Inhibitor (Extreme Duty) |
| Military Specification Number | Mil-C-16173 Grade 4 (Corrosion test only) |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 154092 |
| Net Fill | 16.5 kg |
| Plastic Safe | No |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006196 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | May be removed with mineral spirits, Stoddard solvents, or Alaphatic Petroleum solvents. May also be diluted with the above materials. |
| Replacement Legacy Num | 73282 |
| Replacement Product SKU | 1006195 |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254732862 |
| Unit Dimensions | 34.93H x 28.58W x 28.58D cm |
| Unit Package Description | 5 Gallon (19 L) Pail |
| Units per Case | 1 |
| Working Temp (C) | -20 to 79.4°C |
| Working Temp (F) | -4 to 175°F |
Canada FR
USA EN