Item# 1006193
Part No.
73262
CRC SP-350 Corrosion Inhibitor, 312g
Applications
Precision machine surfaces, protective coating for assemblies in storage or in shipment, start-up lubricant for stored machinery.
| Appearance | Tan Creamy Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006192 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Dielectric Strength | 19,800 Volts |
| Dry Time Fully Dry | 2 to 4 Hours |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Thickness | 0.2 to 0.3 Mils |
| Film Type | Non-Drying |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | 62.2°C |
| Flash point (F) | 144°F |
| Generic Description | Corrosion Inhibitor (Heavy Duty) |
| I 2 of 5 Code | 30078254732627 |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 154090 |
| Net Fill | 283 g |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1006193 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillate. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254732626 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Rust-preventative or rust-control lubricant - aerosol |
Canada FR
USA EN