Item# 1006126
Part No.
72105
CRC Smoke Test Brand Smoke Detector Tester, 71g
Description
Convenient, easy & safe product to test the functional ability of a smoke detector. It also checks for obstructions or debris which clog detector vents & prevent smoke from properly entering the sensing chamber. Safe for use on Photoelectric and ionization type detectors.
Applications
To test the functional ability of commercial or residential smoke detectors.
| Appearance | Water-White Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006125 |
| Cases Per Pallet | 280 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dry Time Fully Dry | 1 Minute |
| Evaporation Rate | <1 (Butyl Acetate=1) |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | 13°C |
| Flash point (F) | 56°F |
| Generic Description | Smoke Detector Tester |
| I 2 of 5 Code | 30078254721058 |
| Net Fill | 70 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006126 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254721057 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 6 Ounce (177 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Not regulated |
Canada FR
USA EN