Item# 1006118
Part No.
72044
CRC Red Urethane Seal Coat, 312g
Discontinued
Description
Polyurethane coating that insulates electrical equipment and seals out water and moisture. The red formula allows for visualization of equipment.
Applications
On motor windings, terminals, bus bars, commutator ends, stator coils, and PC boards
| Appearance | Red Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006117 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 3,100 Volts/Mil |
| Dry Time Fully Dry | 72 Hours |
| Evaporation Rate | Moderate |
| Film Type | Dry |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | -20°C |
| Flash point (F) | -4°F |
| Generic Description | Urethane Coating |
| I 2 of 5 Code | 30078254720440 |
| Net Fill | 311 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006118 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Recoat | 72 Hours |
| Removal (How To) | DRY paint with lacquer thinner/stripper.,Remove: WET paint with mineral spirits or terpentine |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254720449 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| Working Temp (C) | -67.8 to 121.1°C |
| Working Temp (F) | -90 to 250°F |
Canada FR
USA EN