Item# 1750385
Part No.
1750385
CRC Red grease, 311g
Applications
Bearings, pillow blocks, U-joints, heavy equip., 5th wheels, electrical motor shafts, roller chain, pulley, hinges, latches, overhead door track, open gears, chains, cables, slide conveyors, guide rails, cams, pistons, machinery, tools, & equipment.
| 4 Ball EP | 315 |
|---|---|
| 4 Ball Wear | 0.6 mm |
| Appearance | Red Viscous Grease |
| Case Number | 1750384 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, flammable, LIMITED QUANTITY |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Type | Grease |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Generic Description | Aluminum Complex Red Aerosol Grease |
| I 2 of 5 Code | 30078254730791 |
| ISO Viscosity Grade | Not Determined |
| Leakage | 5 |
| NLGI Grade | 2 |
| Net Fill | 311 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Pour Point (C) | -17.78°C |
| Pour Point (F) | 0°F |
| Item Number | 1750385 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | N/A |
| Timken OK Load [Lbs.] | 45 |
| UPC Code | 078254730790 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (311 gr) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Multi-purpose lubricant |
| Water Washout | Nil |
| Worked Penetration | 265 to 295 |
| Working Temp (C) | -31.6 to 148.8°C |
| Working Temp (F) | -25 to 300°F |
Canada FR
USA EN