Item# 1006410
Part No.
75911
CRC Quick Flow Emergency Diesel-gel Relief, 887ml
Discontinued
Description
Emergency Diesel-Gel relief. Quickly dissolves gelled fuel.
Applications
For use in diesel engines.
| Appearance | Amber Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006409 |
| Cases Per Pallet | 50 |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | Combustible |
| Flash point (C) | 43°C |
| Flash point (F) | 109°F |
| Generic Description | Emergency Gel Relief |
| I 2 of 5 Code | 30078254759112 |
| Net Fill | 887 Milliliter |
| Plastic Safe | No |
| Pour Point (C) | -34.44°C |
| Pour Point (F) | -30°F |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006410 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| Treatment Ratio | 1 bottle treats 189 L initial or 473 L for normal use |
| UPC Code | 078254759111 |
| Unit Dimensions | 24.13H x 11.43W x 6.6D cm |
| Unit Package Description | 32 Ounce (946 ml) Bottle |
| Units per Case | 12 |
| Working Temp (C) | -34.4 to 37.8°C |
| Working Temp (F) | -30 to 100°F |
Canada FR
USA EN