Item# 1750737
Part No.
1750737
CRC QD Contact Cleaner, 150.6kg
Discontinued
Description
Suitable for cleaning sensitive electronics and without leaving a residue. Evaporates quickly, leaves no residue and is safe to use on all plastics. Use where lower flashpoint cleaners are acceptable. NSF K2 Registered.
Applications
Telephones, PCs, relays, edge connectors, tape heads, busbars, circuits, contacts, printed circuit boards, switches & breakers.
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Cases Per Pallet | 4 |
| DOT Proper Shipping Name | FLAMMABLE LIQUID, N.O.S. (isohexane, pentafluorobutane), MARINE POLLUTANT |
| Dielectric Strength | 30,500 Volts |
| Dry Time Fully Dry | 30 Seconds |
| Evaporation Rate | Very Fast |
| Flash point (C) | <-18°C |
| Flash point (F) | <0°F |
| Generic Description | Contact Cleaner |
| KB Value | 29 |
| NSF Category Code | K2 |
| NSF Number | 157808 |
| Net Fill | 150.6 kg |
| Plastic Safe | Yes |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1750737 |
| Propellant | None |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States & Mexico |
| UPC Code | 078254721323 |
| Unit Dimensions | 88.90H x 62.23W x 62.23D cm |
| Unit Package Description | 55 Gallon (150.6 kg) Drum |
| Units per Case | 1 |
| VOC Category | Not Applicable |
Canada FR
USA EN