Item# 1755528
Part No.
71863
CRC Parts Cleaner & Degreaser, 396g
Description
Destroys the toughest oil, dirt, varnish, grease, and grime to clean automotive metal parts including carburetors, chokes, air intakes, throttle bodies, brake drums, rotors, calipers – up to 14X faster than competitive products*. Leaves no residue, dries fast and meets SAEJ2784 and ASTMD1353**. Using advanced cleaning technology, combined with PowerJetTM Spray Nozzle – See the New Speed of Clean™ *Up to 14Xs faster than competitive average. **SAE J2784 Test Procedures FMVSS 105 and 135 (Modified).
Applications
Metal parts including carburetors, chokes, air intakes, throttle bodies, brake drums, rotors, and calipers.
| Appearance | Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1755527 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Type | N/A |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | -18 °C |
| Flash point (F) | -0.4 °F |
| I 2 of 5 Code | 30078254001518 |
| KB Value | 136 |
| Net Fill | 396 g |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1755528 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | N/A |
| Restricted From Sale In | USA & Mexico |
| UPC Code | 078254001517 |
| Unit Dimensions | 9.25H x 2.63W x 2.63D in |
| Unit Package Description | 20 ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC % (Consumer Product def) | 9.5 |
| VOC % (Federal) | 9.5 |
| VOC Category | General-purpose degreaser - aerosol |
| VOC Lbs./Gal. (Federal) | 0.68 |
| VOC g/L (Consumer Product def) | 81.7 |
| VOC g/L (Federal) | 81.7 |
| VOC lbs/gal (Consumer Prod def) | 0.68 |
Canada FR
USA EN