Item# 1006210
Part No.
73600
CRC Multi Purpose Food Plant grease, 396g
Description
An aluminum complex premium grade NSF H1 grease for use in food production and processing industries. This NLGI Grade 2 multi-purpose lubricant is white in color and has a smooth buttery texture.
Applications
Anywhere lubrication is needed where it may come in contact with food, bottling machinery, breweries, canneries, carton/packaging equipment, dairies, food processing & handling equipment, meat processing plants, seamers at high speeds & pressure,
| 4 Ball EP | 250 kg min. Weld |
|---|---|
| 4 Ball Wear | < 0.50 mm |
| Appearance | White Semi-Solid to Solid Grease |
| Case Number | 1006209 |
| Cases Per Pallet | 150 |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Evaporation Rate | N/A |
| Film Type | Grease |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | 250 |
| Flash point (F) | 482 |
| Ford Tox No | N/A |
| Generic Description | Multi-purpose Food Grade Grease |
| I 2 of 5 Code | 30078254736007 |
| ISO Viscosity Grade | 68 |
| NLGI Grade | 2 |
| NSF Category Code | H1 |
| NSF Number | 154578 |
| Net Fill | 396 g |
| Item Number | 1006210 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with a degreaser or brake cleaner product. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| Timken OK Load [Lbs.] | 40 Lbs |
| UPC Code | 078254736006 |
| Unit Dimensions | 23.65H x 5.41W x 5.41D cm |
| Unit Package Description | 14 Ounce (414 ml) Cartridge |
| Units per Case | 10 |
| VOC Category | Not regulated |
| Water Washout | 0.1 |
| Worked Penetration | 265 to 295 |
| Working Temp (C) | -20.6 to 187.8°C |
| Working Temp (F) | -5 to 370°F |
Canada FR
USA EN