Item# 1006223
Part No.
74077
CRC Minimal Expansion Foam, 340g
Applications
Filling, insulating, sealing, bonding, HVAC, electrical, industrial, plumbing, around electrical outlets, utility panels, ducts, pipes, doors, windows, base plates, joints, cracks, crawlspaces, foundations, spot insulating, touch-ups
| Appearance | Amber Foam |
|---|---|
| Case Number | 1006222 |
| Cases Per Pallet | 108 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dry Time Fully Dry | <2 hours |
| Dry Time Tack Free | 10minutes of less |
| Evaporation Rate | Moderate |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | Not Applicable (Aerosol) |
| Flash point (F) | Not Applicable (Aerosol) |
| Gap Fill | Yes |
| Generic Description | Expansion Aerosol Foam Sealant |
| I 2 of 5 Code | 30078254740776 |
| Net Fill | 340 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006223 |
| Propellant | hydrocarbon |
| Removal (How To) | May be removed with Natural Degreaser™ |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254740775 |
| Unit Dimensions | 20.32H x 2.54W x 2.54D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Not regulated |
| Working Temp (C) | 18.3 to 37.8°C |
| Working Temp (F) | 65 to 100°F |
Canada FR
USA EN