Item# 1750377
Part No.
1750377
CRC Mech Force Industrial Degreaser, 396g
Discontinued
Description
An innovative, non-chlorinated heavy duty degreaser that removes oil, grease and other contaminants. This fast evaporation solvent is excellent for use where rapid turnaround is necessary and low flashpoint solvents can be used. It offers a high permissible exposure limit.
Applications
Motors, pumps, generators, hoists, compressors, mechanical equipment, corroded machinery, air tools, mechanical brakes & clutches, chains, wire ropes, bearings, dies & molds.
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1750376 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols Non-Flammable |
| Dielectric Strength | 6,600 Volts |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | None |
| Flash point (C) | <17.8°C |
| Flash point (F) | <0°F |
| Generic Description | Non-Chlorinated Degreaser |
| I 2 of 5 Code | 30078254731514 |
| KB Value | >200 |
| NSF Category Code | K1 |
| NSF Number | 155679 |
| Net Fill | 396 g |
| Plastic Safe | No |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1750377 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254731513 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Not Applicable |
Canada FR
USA EN