Item# 1006417
Part No.
76062
CRC Marine Fuel Stabilizer - gasoline, 236ml
Discontinued
Description
A concentrated, high-potency formula that keeps stored gas fresh for easy start-up next season & optimum performance year round. Formulated to reduce the harmful impact of Ethanol-blended gasoline. Protects against gum & resin build-up.
Applications
All 2 and 4 cycle gasoline engines, marine engines, agricultural equipment, lawn & garden equipment, chainsaws, generators, jet skis, lawn mowers, motorcycles, snow blowers, snowmobiles, tractors
| Appearance | Red Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006416 |
| Cases Per Pallet | 120 |
| DOT Proper Shipping Name | Petroleum Distillates, N.O.S., Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Moderate |
| Flammability Class - CPSC | Flammable |
| Flash point (C) | 54°C |
| Flash point (F) | 129.2°F |
| Generic Description | Marine Fuel Stabilizer-Gasoline |
| I 2 of 5 Code | 30078254760620 |
| Net Fill | 236 Milliliter |
| Pour Point (C) | -40°C |
| Pour Point (F) | -40°F |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006417 |
| Propellant | None |
| Restricted From Sale In | No State Restrictions |
| Treatment Ratio | 30 ml (1 oz) treats 9 L (2.5 gal) of gasoline or 38 L (10 gal) of diesel fuel. |
| UPC Code | 078254760629 |
| Unit Dimensions | 15.24H x 4.14W x 9.35D cm |
| Unit Package Description | 8 Ounce (236 ml) Bottle |
| Units per Case | 12 |
| Working Temp (C) | -40 to 37.8°C |
| Working Temp (F) | -40 to 100°F |
Canada FR
USA EN