Item# 1006290
Part No.
75018
CRC Lectra-Motive Electric Parts Cleaner, 538g
Description
An aggressive cleaner specifically for energized electrical equipment. Non-flammable formula dissolves grease, oil, dirt, & wax without having to remove parts.
Applications
Designed for use on energized equipment.
| Appearance | Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006289 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, NON-FLAMMABLE, CONTAINING SUBSTANCES IN DIVSION 6.1 PACKING GROUP III |
| Dielectric Strength | 37,500 Volts |
| Dry Time Fully Dry | Fast |
| Evaporation Rate | Very Fast |
| Flammability Class - CPSC | None |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Electrical Parts Cleaner |
| I 2 of 5 Code | 30078254750188 |
| KB Value | 95 |
| Net Fill | 538 g |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1006290 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254750187 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Energized electrical cleaner |
Canada FR
USA EN