Item# 1006379
Part No.
75346
CRC Ice-Off Windshield Spray De-Icer, 340g
Applications
Automobiles, headlights, locks, windows
| Appearance | Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006378 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Flammable |
| Flash point (C) | 12.2°C |
| Flash point (F) | 55°F |
| Generic Description | Windshield Spray De-Icer |
| I 2 of 5 Code | 30078254753462 |
| Net Fill | 340 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006379 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254753461 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC % (Consumer Product def) | 95.2 |
| VOC % (Federal) | 100 |
| VOC Category | Not regulated |
| VOC Lbs./Gal. (Federal) | 6.83 |
| VOC g/L (Consumer Product def) | 780.64 |
| VOC g/L (Federal) | 820 |
| VOC lbs/gal (Consumer Prod def) | 6.5 |
Canada FR
USA EN