Item# 1006271
Part No.
74440
CRC HydroForce® Citrus HD Degreaser, 425g
Discontinued
Description
Specially formulated, water-dilutable, d-Limonene based degreaser. Designed for extremely difficult cleaning jobs found in the industrial and cleaning environments. Effective in dissolving grease, oil, ink, and grime.
Applications
Air tools, mechanical brakes, clutches, chains, wire rope, motors, dies, molds, parts, bearings, generators, compressors, rollers, presses, automatic drip machines, floor scrubbers, power washers, & other cleaning equipment
| Appearance | White Emulsion |
|---|---|
| Case Number | 1006270 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Non-Flammable, Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | None |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Heavy Duty Degreaser |
| I 2 of 5 Code | 30078254744408 |
| NSF Category Code | C1 |
| NSF Number | 154214 |
| Net Fill | 425 g |
| Plastic Safe | Safe on Most Plastics (Test small area) |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006271 |
| Propellant | HFC-152a |
| Removal (How To) | Remove with water. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254744407 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| pH | 10 |
Canada FR
USA EN