Item# 1006320
Part No.
75074
CRC Heavy Duty Silicone Lubricant, 212g
Description
Lubricates and eliminates squeaking and binding caused by friction. Film is clean and highly resistant to water. Use on nylon, rubber, metal & non-metal surfaces.
Applications
Wood, metal and rubber surfaces. Use in moist and harsh environments. Not for use as an appearance cleaner or on paint.
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006319 |
| Cases Per Pallet | 171 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | <-18°C |
| Flash point (F) | <0°F |
| Generic Description | Multi-Purpose Silicone Lubricant |
| I 2 of 5 Code | 30078254750744 |
| Net Fill | 212 g |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1006320 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with soap & water, CRC HydroForce® All Purpose, etc. and elbow power (scrubbing). |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254750743 |
| Unit Dimensions | 15.88H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 10 Ounce (296 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Lubricants, silicone-based multi-purpose lubricants that are not solid or semi-soild |
| Working Temp (C) | -40 to 204.4°C |
| Working Temp (F) | -40 to 400°F |
Canada FR
USA EN