Item# 1006174
Part No.
73095
CRC Heavy Duty Degreaser, 538g
Description
Effectively removes grease, oil, tar, etc. to increase operating efficiency of equipment. It evaporates quickly, leaves no residue and has no flash or fire point, making it an excellent alternative to 1,1,1-based cleaners. Use caution on plastics.
Applications
Air tools, mechanical brakes, clutches, chains, wire ropes, motors, dies, molds, parts, bearings, generators & compressors.
| Appearance | Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006173 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, non-flammable, containing substances in Class 6.1, packing group III |
| Dielectric Strength | 15,710 Volts |
| Dry Time Fully Dry | Fast |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Ford Tox No | 185918 |
| Generic Description | Heavy Duty Degreaser |
| I 2 of 5 Code | 30078254730951 |
| KB Value | 95 |
| NSF Category Code | K1 |
| NSF Number | 154209 |
| Net Fill | 538 g |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1006174 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254730950 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | General-purpose degreaser - aerosol |
Canada FR
USA EN