Item# 1006415
Part No.
76026
CRC Heavy Duty Corrosion Inhibitor, 283g
Description
A long term, flexible corrosion inhibitor that protects & preserves metal surfaces, electrical connections, engine components & fasteners, subject to salt spray and high humidity. Also provides effective protection for steering & throttle linkages.
Applications
Electrical connections (connections must be made first), engine components, equipment storage, fasteners, motors, salt spray protection, shaft, spindles, steering & throttle linkages
| Appearance | Dark Amber Viscous Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006414 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dry Time Tack Free | 1 Hour |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Thickness | 2 Mils |
| Film Type | Waxy, Dry, Transparent |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | <-18°C |
| Flash point (F) | <0°F |
| Generic Description | Heavy Duty Corrosion Inhibitor |
| I 2 of 5 Code | 30078254760262 |
| Military Specification Number | Mil-C-16173 Grade 4 |
| Net Fill | 283 g |
| Item Number | 1006415 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | May be removed with CRC Cleaner & Degreaser, mineral spirits, Stoddard solvents, or Alaphatic petroleum solvents. May also be diluted with the above materials. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254760261 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Not regulated |
| Working Temp (C) | -40 to 79.4°C |
| Working Temp (F) | -40 to 175°F |
Canada FR
USA EN