Item# 1006176
Part No.
73100
CRC Glass Cleaner, 510g
Description
Cuts through dirt, dust, fingerprints and haze deposits. Provides streak-free glass cleaning even on delicate glass surfaces. Biodegradable, ready to use.
Applications
Glass, mirrors
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006175 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Non-Flammable, Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Glass Cleaner |
| I 2 of 5 Code | 30078254731002 |
| NSF Category Code | C1 |
| NSF Number | 154471 |
| Net Fill | 510 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006176 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with water. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254731001 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Glass cleaner - aerosol |
| pH | 10.5 |
Canada FR
USA EN