Item# 1006292
Part No.
75021
CRC Gasket Kleen, 340g
Description
Used for the removal of conventional & formed in place gaskets on motors, pumps & flanges.
Applications
Motors, pumps, flanges, metal, and stone
| Appearance | Slightly hazy viscous liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006291 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | -20.0 °C |
| Flash point (F) | -4.0 °F |
| Generic Description | Gasket Remover |
| I 2 of 5 Code | 30078254750218 |
| Net Fill | 340 g |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1006292 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Wipe or scrape off |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254750217 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Gasket or thread-locking adhesive remover |
| Viscosity @68 F [cP] | Not Determined |
Canada FR
USA EN