Item# 1006316
Part No.
75061
CRC Fuel Injector Cleaner, 355ml
Discontinued
Description
The easy to use solution to a wide range of engine problems. With regular use, prevents hard starts, rough idling, dieseling, engine run-on, knocks, pings, & excessive emissions.
Applications
For use in gasoline engines.
| Appearance | Light Amber Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006315 |
| Cases Per Pallet | 140 |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Evaporation Rate | <1 (Butyl Acetate=1) |
| Flammability Class - CPSC | Combustible |
| Flash point (C) | 73.9°C |
| Flash point (F) | 165°F |
| Generic Description | Fuel Injector and Carburetor Cleaner |
| I 2 of 5 Code | 30078254750614 |
| Net Fill | 355 Milliliter |
| Plastic Safe | No |
| Pour Point (C) | -17.78°C |
| Pour Point (F) | 0°F |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006316 |
| Propellant | None |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254750613 |
| Unit Dimensions | 20.02H x 5.41W x 8.89D cm |
| Unit Package Description | 12 Ounce (355 ml) Bottle |
| Units per Case | 12 |
Canada FR
USA EN