Item# 1006170
Part No.
73082
CRC Food Dielectric Grease, 284g
Description
Non-curing silicone compound used for electrical sealing, lubricating, protecting and insulating. Waterproofs electrical connections and components. Improves electrical performance in adverse weather conditions.
Applications
Electrical panels, outdoor lighting, scoreboards, traffic lights, high voltage poles, transformers, disconnects, switching mechanisms, electrical contacts, spark plugs, battery terminals, and fasteners.
| Appearance | White Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006169 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 13,960 Volts |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Type | Non-Curing Silicone Paste |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | -15.6 °C |
| Flash point (F) | 3.9 °F |
| Generic Description | Non Curing Silicone Lubricating Compound |
| I 2 of 5 Code | 30078254730821 |
| NLGI Grade | 2 |
| NSF Category Code | H1 |
| NSF Number | 154087 |
| Net Fill | 283 g |
| Plastic Safe | Not Plastic Safe |
| Item Number | 1006170 |
| Propellant | HFC-152a |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254730820 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Multi-purpose lubricant |
| Working Temp (C) | -56.7 to 204.4°C |
| Working Temp (F) | -70 to 400°F |
Canada FR
USA EN