Item# 1006295
Part No.
75025
CRC Engine Degreaser, 425g
Description
Engine Degreaser quickly lifts grease & grime off engines for cooler more efficient running. Easy to use - just spray on & rinse off. Leaves no residue.
Applications
Automobiles, boats, construction applications, engines, metal parts, machinery.
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006294 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE LIMITED QUANTITY |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | 85.0°C |
| Flash point (F) | 185°F |
| Generic Description | Engine Degreaser |
| I 2 of 5 Code | 30078254750256 |
| Net Fill | 425 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006295 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Engine degreaser - aerosol |
Canada FR
USA EN