Item# 1006225
Part No.
74085
CRC Duster Aerosol Dust Cleaning System, 226g
Description
A powerful blast of product removes dirt, dust and embedded debris on energized equipment. Non-flammable, safe on all plastics.
Applications
Energized equipment use only.
| Appearance | Clear Colorless Liquefied Gas |
|---|---|
| Case Number | 1006224 |
| Cases Per Pallet | 171 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, non-flammable, Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Aerosol Dust Cleaning System |
| I 2 of 5 Code | 30078254740851 |
| KB Value | <10 |
| NSF Category Code | K2 |
| NSF Number | 154096 |
| Net Fill | 226 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006225 |
| Propellant | HFC-134a |
| Recoat | As necessary |
| Removal (How To) | Air |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254740850 |
| Unit Dimensions | 17.78H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 12 Ounce (355 ml) Aerosol with Trigger |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Energized equipment use |
| Working Temp (C) | 21.1°C |
| Working Temp (F) | 21.1°C |
Canada FR
USA EN