Item# 1006356
Part No.
75202
CRC Diesel Fuel Therapy Injector Clnr Plus, 887ml
Discontinued
Description
This emissions reducing formula is rated "SUPERIOR" in Cummins L-10 Test for injector cleanliness. Cleans injectors, adds lubricity, increases power and MPG.
Applications
For use in diesel engines.
| Appearance | Amber Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006355 |
| Cases Per Pallet | 50 |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated (Classified Combustible for Ground Transportation) |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | Combustible |
| Flash point (C) | 60°C |
| Flash point (F) | 140°F |
| Generic Description | Diesel Fuel Conditioner and Injector Cleaner |
| I 2 of 5 Code | 30078254752021 |
| Net Fill | 887 Milliliter |
| Plastic Safe | No |
| Pour Point (C) | -22°C |
| Pour Point (F) | -7.6°F |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006356 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| Treatment Ratio | Pre-existing Condition: 888 mL treats 189 Liters,Preventative Maintenance: 888 mL treats 473 Liters |
| UPC Code | 078254752020 |
| Unit Dimensions | 24.13H x 6.6W x 11.43D cm |
| Unit Package Description | 32 Ounce (946 ml) Bottle |
| Units per Case | 12 |
| Working Temp (C) | -22 to 37.8°C |
| Working Temp (F) | -7.6 to 100°F |
Canada FR
USA EN