Item# 1006345
Part No.
75105
CRC Dielectric grease , 17.8kg
Discontinued
Description
Best New Packaging in the performance category at the 2015 AAPEX/SEMA Show! Simply turn the dial on the Select-A-BEAD® Nozzle to select the best bead width for your project. A unique, non-curing compound used for sealing, protecting & electrical insulating. Improves electrical performance by reducing arcing & voltage drop. Also ideal for lubricating plastic & rubber. Improves electrical performance in adverse weather conditions. Patented finger-actuated delivery system for smooth, continuous coverage.
Applications
Electrical connections, circuit breakers, contacts, spark plug boots, trailer connectors, HEI distributor, battery terminals, contacts, lubrication of plastic, rubber parts & o-rings
| Appearance | Opaque White Gel |
|---|---|
| Cases Per Pallet | 24 |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Dielectric Strength | >450 Volts/Mil |
| Evaporation Rate | Slow |
| Federal Specification Number | FDA-CFR-21-178.3570 |
| Film Type | Non-Curing Silicone Paste |
| Flammability Class - CPSC | None |
| Flash point (C) | >300°C |
| Flash point (F) | >572°F |
| Generic Description | Dielectric Grease |
| Military Specification Number | SAE-AS-8660 |
| NLGI Grade | 2 |
| Net Fill | 17.8 kg |
| Oil Separation | <1% |
| Plastic Safe | Safe on Most Plastics (Test small area) |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006345 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates and chlorinated solvents. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254751054 |
| Unit Dimensions | 38.1H x 30.48W x 30.48D cm |
| Unit Package Description | 40 Pound (17.8 kg) Pail |
| Units per Case | 1 |
| Worked Penetration | Varies with grade |
| Working Temp (C) | -56.7 to 204.4°C |
| Working Temp (F) | -70 to 400°F |
Canada FR
USA EN