Item# 1006325
Part No.
75080
CRC De-Squeak Brake Conditioning Treatment, 318g
Discontinued
Description
Prevents brake noises before they occur. Metallic-bonding formula fills grooves and imperfections in the friction surface that commonly cause squeaks & squeals.
Applications
New, old or freshly cut (turned) brake rotors and drums. Safe for use on all types of brake systems, including ABS.
| Appearance | Gray Film |
|---|---|
| Case Number | 1006324 |
| Cases Per Pallet | 185 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Evaporation Rate | Not Determined |
| Film Type | Thin Dry |
| Flammability Class - CPSC | Very Flammable |
| Flash point (C) | -17.0°C |
| Flash point (F) | 1.4°F |
| Generic Description | De-Squeak Brake Conditioning Treatment |
| I 2 of 5 Code | 30078254750805 |
| Net Fill | 319 g |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006325 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with a degreaser or brake cleaner product. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States and Mexico. |
| UPC Code | 078254750804 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 11 Ounce (325 ml) Aerosol |
| Units per Case | 6 |
| VOC Category | Not regulated |
| Working Temp (C) | -23.3 to 982.2°C |
| Working Temp (F) | -10 to 1800°F |
Canada FR
USA EN