Item# 1006395
Part No.
75500
CRC Cutting Oil Thread Cutting Lubricant, 340g
Discontinued
Description
Cutting Oil is a superior thread cutting lubricant for use on all types of metals, including brass, copper and aluminum.
Applications
Tapping, threading, drilling, sawing, shearing, turning, and reaming metal parts, pipes, conduit, screws, bolt holes, housings, aluminum sheets, strapping, gears and chains.
| Appearance | Appearance |
|---|---|
| Case Number | 1006394 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Type | Non-Drying |
| Flammability Class - CPSC | Flammable |
| Flash point (C) | >149°C |
| Flash point (F) | >300°F |
| Generic Description | Thread Cutting Lubricant |
| I 2 of 5 Code | 30078254755008 |
| NSF Category Code | P1 |
| NSF Number | 154095 |
| Net Fill | 340 g |
| Plastic Safe | Safe on Most |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006395 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with general purpose degreaser. |
| Replacement Product SKU | 1006208 |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254755007 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| Working Temp (C) | Max 148.9°C |
| Working Temp (F) | Max 300°F |
Canada FR
USA EN