Item# 1006133
Part No.
72140
CRC Contact Cleaner 2000 Precision Cleaner, 368g
Applications
Contacts, metal switches, motors, relays, generators, edge connectors, busbars, circuit breakers, scales & sensors. Not recommended for use on LEXAN®, Noryl®, or polycarbonate-type plastics.
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006132 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, NON-FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Dielectric Strength | 30,800 Volts |
| Dry Time Fully Dry | 30 Seconds |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Precision Cleaner |
| I 2 of 5 Code | 30078254721409 |
| KB Value | 64 |
| NSF Category Code | K2 |
| NSF Number | 154200 |
| Net Fill | 368 g |
| Plastic Safe | Safe on most plastics. Do NOT use on polycarbonate plastics |
| Item Number | 1006133 |
| Propellant | HFC-134a |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254721408 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Electronics cleaner |
Canada FR
USA EN