Item# 1006114
Part No.
72016
CRC CO Contact Cleaner, 396g
Description
Formula contains no known ozone depleting substances or VOCs. The non-flammable, plastic safe formula is an optimal alternative to CFC, HCFC and flammable contact cleaners. NSF K2 Registered.
Applications
Connectors, printed circuit boards, relays, switches, scales, timers & other sensitive electronic equipment.
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006113 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Non-Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 27,600 Volts |
| Dry Time Fully Dry | 10 Seconds |
| Evaporation Rate | Very Fast |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Contact Cleaner |
| I 2 of 5 Code | 30078254720167 |
| KB Value | <10 |
| NSF Category Code | K2 |
| NSF Number | 154197 |
| Net Fill | 396 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006114 |
| Propellant | HFC-134a |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254720166 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Electronics cleaner |
Canada FR
USA EN