Item# 1006120
Part No.
72049
CRC Clear Urethane Seal Coat, 312g
Discontinued
Description
It provides a conformal polyurethane coating that insulates electrical equipment and seals out water and moisture. This product allows clear visualization of whatever it is sprayed upon. It is an excellent insulator of PC boards, since it allows visualization of circuit paths. It dries quickly to a hard, durable, flexible film.
Applications
On motor windings, terminals, bus bars, commutator ends, stator coils, and PC boards
| Appearance | Clear Viscous Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006119 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 3,000 Volts/Mil |
| Dry Time Fully Dry | 72 Hours |
| Dry Time Tack Free | 10 Minutes |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Type | Dry |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | -20°C |
| Flash point (F) | -4°C |
| Generic Description | Urethane Coating |
| I 2 of 5 Code | 30078254720495 |
| Net Fill | 312 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006120 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Recoat | 72 Hours |
| Removal (How To) | Extremely difficult to remove, scraping is recommended. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254720494 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| Working Temp (C) | -67.8 to 121.1°C |
| Working Temp (F) | -90 to 250°F |
Canada FR
USA EN