Item# 1006186
Part No.
73185
CRC Chlor-Free Degreaser, 396g
Applications
Motors, pumps, generators, hoists, compressors, mechanical equipment, corroded machinery, air tools, mechanical brakes & clutches, chains, wire ropes, bearings, dies & molds.
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006185 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Dry Time Fully Dry | 30 seconds |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | -9.0°C |
| Flash point (F) | 15.8°F |
| Generic Description | Non-Chlorinated Degreaser |
| I 2 of 5 Code | 30078254731859 |
| KB Value | 36 |
| NSF Category Code | K2 |
| NSF Number | 154254 |
| Net Fill | 396 g |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1006186 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254731858 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Manufacturing or processing activities only |
Canada FR
USA EN