Item# 1006156
Part No.
73050
CRC Chain and Wire Rope Lube, 284g
Discontinued
Description
A special blend of synthetic lubricants, solvents and Molybdenum designed to keep chains and wire rope in peak operating condition.
Applications
Low speed conveyor, drive chains, hoists, winches, pulleys, cushion pins, rollers, garage doors, bushings, seals, o-rings, and come-alongs.
| Appearance | Clear Light Amber Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006155 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Evaporation Rate | 19 |
| Film Type | Non-Drying |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | <-18°C |
| Flash point (F) | <0°F |
| Ford Tox No | 155676 |
| Generic Description | Synthetic Lubricant |
| I 2 of 5 Code | 30078254730500 |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 154204 |
| Net Fill | 283 g |
| Plastic Safe | May Harm Sensitive Plastics |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006156 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Replacement Product SKU | 1006160 |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254730509 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| Working Temp (C) | Max 176.7°C |
| Working Temp (F) | Max 350°F |
Canada FR
USA EN