Item# 1006112
Part No.
72010
CRC Bug Blast, 396g
Description
Fast acting, high strength insecticide. Ergonomic trigger that provides control, even with gloved hands, and is accurate up to 20’ away.
Applications
For any outdoor worker around electric and power utilities, telecommunications equipment and installation sites, bridge and tower maintenance, cable and wire installation sites, industrial plant grounds, warehouses, farm structures and buildings
| Appearance | Clear Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006111 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 47,600 Volts |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | Flammable |
| Flash point (C) | 96.1°C |
| Flash point (F) | 205°F |
| Generic Description | Insecticide |
| I 2 of 5 Code | 30078254720105 |
| KB Value | 29 |
| Net Fill | 396 g |
| Plastic Safe | Safe on Most Plastics (Test small area) |
| Item Number | 1006112 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with soap & water. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254720104 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol with Trigger |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Not regulated |
Canada FR
USA EN