Item# 1006390
Part No.
75391
CRC Brakleen® RD BPC Non-Chlor, 13.3kg
Discontinued
Description
Now Even Stronger - As the market leader in brake parts cleaning technology, CRC Industries is continuously innovating to provide products with a competitive edge that work better and faster to make our end-users’ jobs easier. To that end, we are excited to introduce the latest improvement in a long line of premium, high-performing products. Announcing an improved formula for our High VOC Non-Chlorinated Brake Parts Cleaner. The new, more powerful formula cleans and dries faster using less product, allowing end-users to get more accomplished.
Applications
ABS, disc, drum, brake cylinders, brake drums, brake linings, brake shoes, calipers, clutch discs, disc brake pads, discs. Safe for use on all brake systems including: Springs & Wedge brakes
| Appearance | Clear Liquid |
|---|---|
| Cases Per Pallet | 24 |
| DOT Proper Shipping Name | Flammable Liquids, N.O.S. (Heptanes, Isopropyl Alcohol) |
| Elastomer Compatibility | Will Effect |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | -9.4°C |
| Flash point (F) | 15°F |
| Generic Description | Brake Parts Cleaner |
| Net Fill | 13.3 kg |
| Plastic Safe | No |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006390 |
| Propellant | None |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254753911 |
| Unit Dimensions | 35.05H x 28.7W x 28.7D cm |
| Unit Package Description | 5 Gallon (19 L) Pail |
| Units per Case | 1 |
Canada FR
USA EN