Item# 1006333
Part No.
75089
CRC Brakleen® Brake Parts Cleaner Non-Flam, 539g
Description
Maintaining clean brake and disc parts can improve the life of your car's braking system and keep you safe on the roads. Using a brake cleaner for cleaning and degreasing is a great way to maximize the performance and increase the longevity of your entire brake system. While there are several brake cleaners on the market, not all can guarantee the cleaning power and effectiveness you need. CRC Brākleen® has consistently been a top choice of automotive professionals for the past 50 years.
Applications
ABS, disc, drum, brake cylinders, brake drums, brake linings, brake shoes, calipers, clutch discs, disc brake pads, discs. Safe for use on all brake systems including: Springs & Wedge brakes
Here’s why Brākleen® is the #1 selling brand of brake cleaner worldwide:
Most Powerful Formula
CRC Brākleen® Brake Parts Cleaner is our original and most powerful formula. It uses a potent solvent that cleans and dries fast to remove contaminants and leaves no residue. The strength of the formula means it requires very little dwell time to break down grease and grime in your brake systems. The high-quality and fast-acting features of this cleaning solution combine to deliver a brake cleaning experience that customers prefer.Effective Brake Cleaning
Brake systems parts are among the auto parts that require the most frequent cleaning. Grease, brake dust, fluid, and oils accumulate over time and can cause premature wear and lower brake performance. The powerful formula restores brake performance and eliminates squeaks and squeals. It uses a carbon dioxide propellant and will not corrode components. It is designed for the ABS, brake disc, brake drum and cylinders, linings, calipers, brake shoes, clutch discs, brake pads, and more.Simple to Use, Easy to See Results
Using Brākleen® is simple and effective. Just spray from about two feet away and let the solvent do its job. The formula is non-flammable and is safe to use on all components of your brake system. Avoid applying to plastic or rubber parts, and always be sure to wear gloves when using the product. Brākleen® comes in a 19-ounce aerosol can and is available for use in 48 states. Get rid of dirt, oils, grease, and other contaminants using CRC Brākleen® Brake Parts Cleaner. CRC is the #1 brand in brake cleaner worldwide, with years of experience providing safe, reliable products.| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006332 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, NON-FLAMMABLE, CONTAINING SUBSTANCES IN DIVSION 6.1 PACKING GROUP III |
| Dielectric Strength | 37,500 Volts |
| Evaporation Rate | Very Fast |
| Flammability Class - CPSC | None |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Brake Parts Cleaner |
| I 2 of 5 Code | 30078254750898 |
| KB Value | 95 |
| Net Fill | 539 g |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1006333 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254750897 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Automotive brake cleaner |
Canada FR
USA EN