Item# 1752253
Part No.
1752253
CRC Brakleen® Brake Parts Cleaner Non-Chlor DS, 411g
Discontinued
Description
Maintaining clean brake and disc parts can improve the life of your car's braking system and keep you safe on the roads. Using a brake parts cleaner for cleaning and degreasing is a great way to maximize the performance and increase the longevity of your entire brake system. CRC Brākleen® offers a powerful non-chlorinated spray cleaner that works like no other. The Brākleen® Pro-Series line is designed for superior performance where it’s needed most: IN THE SHOP!
Applications
All brake parts: ABS, disc, drum, brake cylinders, brake drums, brake linings, brake shoes, calipers, clutch discs, disc brake pads, discs. Safe for use on all brake systems including Springs & Wedge brakes.
PowerJet® Spray Nozzle
Brākleen® Pro-Series Brake Parts Cleaner Non-Chlorinated uses the PowerJet® spray nozzle that sprays with force, blasting away contaminants from your brake system. This powerful spray is designed to dislodge oils, grease, dirt, and other contaminants with little effort. The high-quality cleaning solution and stronger spray force combine to deliver a brake cleaning experience that customers prefer.Most Powerful Non-Chlorinated Formula
Facilities in some states require the use of chlorine-free solvents. CRC Brākleen® offers the strongest cleaning performance available in a non-chlorinated brake parts cleaner. Like all non-chlorinated brake cleaners, it is flammable and should be used with caution. Use in a ventilated area and don’t forget to wear your gloves and safety glasses.Effective Brake Cleaning
Brake systems parts are among the auto parts that require the most frequent cleaning. Grease, brake dust, fluid, and oils accumulate over time and can cause premature wear and lower brake performance. Brākleen® cleans and dries fast to remove contaminants from your parts and leaves no residue. The powerful formula restores brake performance and eliminates squeaks and squeals. It uses a carbon dioxide propellant and will not corrode components. It is designed for the ABS, brake disc, brake drum and cylinders, linings, calipers, brake shoes, clutch discs, brake pads, and more.Fewer Cans, Less Waste
Brākleen® Pro-Series Cleaner comes in a 20-ounce shop size can, containing 50% more product than the standard size. The large can combined with the efficiency from the powerful spray and high-performance formula means going through fewer cans and creating less waste, reducing your carbon footprint. Get rid of dirt, oils, grease, and other contaminants using CRC Brākleen® Brake Parts Cleaner Non-Chlorinated formula. CRC is the #1 brand of brake cleaner worldwide, with years of experience providing safe, reliable products.| Appearance | Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1752254 |
| Case Weight | 1.19 lbs |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | -8°C |
| Flash point (F) | 17.6°F |
| Generic Description | Non-Chlorinated w/PowerJet® Actuator |
| I 2 of 5 Code | 30078254001259 |
| Net Fill | 411 g |
| Plastic Safe | No |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1752253 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | N/A |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| UPC Code | 078254001258 |
| Unit Dimensions | 23.49H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce Aerosol |
| Units per Case | 12 |
Canada FR
USA EN