Item# 1006331
Part No.
75088
CRC Brakleen® Brake Parts Cleaner Non-Chlor, 397g
Discontinued
Description
Now Even Stronger - As the market leader in brake parts cleaning technology, CRC Industries is continuously innovating to provide products with a competitive edge that work better and faster to make our end-users’ jobs easier. To that end, we are excited to introduce the latest improvement in a long line of premium, high-performing products. Announcing an improved formula for our High VOC Non-Chlorinated Brake Cleaner - 05088. The new, more powerful formula cleans and dries faster using less product, allowing end-users to get more accomplished.
Applications
ABS, disc, drum, brake cylinders, brake drums, brake linings, brake shoes, calipers, clutch discs, disc brake pads, discs. Safe for use on all brake systems including: Springs & Wedge brakes
| Appearance | Clear Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006330 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols |
| Dry Time Fully Dry | Fast |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | -17.8°C |
| Flash point (F) | 0°F |
| Ford Tox No | 128491 |
| Generic Description | Non-Chlorinated Brake Parts Cleaner |
| I 2 of 5 Code | 30078254750881 |
| NLGI Grade | 6850-01-167-0678 |
| Net Fill | 396 g |
| Plastic Safe | No |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006331 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254750880 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
Canada FR
USA EN