Item# 1008014
Part No.
75089PS
CRC Brakleen® BPC Pro Series Non-Flam, 822g
Description
Maintaining clean brake and disc parts can improve the life of your car's braking system and keep you safe on the roads. Using a brake cleaner for cleaning and degreasing is a great way to maximize the performance and increase the longevity of your entire brake system. CRC Brākleen® is the #1 brand of brake cleaner worldwide and has consistently been a top choice of automotive professionals for the past 50 years. The Brākleen® Pro-Series line is designed for superior performance where it’s needed most: IN THE SHOP!
Applications
ABS, disc, drum, brake cylinders, brake drums, brake linings, brake shoes, calipers, clutch discs, disc brake pads, discs. Safe for use on all brake systems including: Springs & Wedge brakes
PowerJet® Spray Nozzle
Brākleen® Pro-Series Brake Parts Cleaner uses the PowerJet® spray nozzle that sprays with force, blasting away contaminants from your brake system. This powerful spray is designed to dislodge oils, grease, dirt, and other contaminants with little effort. The high-quality cleaning solution and stronger spray force combine to deliver a brake cleaning experience that customers prefer.Effective Brake Cleaning
Brake systems parts are among the auto parts that require the most frequent cleaning. Grease, brake dust, fluid, and oils accumulate over time and can cause premature wear and lower brake performance. The powerful formula restores brake performance and eliminates squeaks and squeals. It uses a carbon dioxide propellant and will not corrode components. It is designed for the ABS, brake disc, brake drum and cylinders, linings, calipers, brake shoes, clutch discs, brake pads, and more.Most Powerful Formula
Brākleen® Pro-Series Brake Parts Cleaner is our most powerful formula. It uses a potent solvent that cleans and dries fast to remove contaminants and leaves no residue. The strength of the formula means it requires very little dwell time to break down grease and grime in your brake systems. The formula is non-flammable and is safe to use on all components of your brake system. Avoid applying to plastic or rubber parts, and always be sure to wear gloves and safety glasses when using the product.Fewer Cans, Less Waste
Brākleen® Pro-Series Brake Parts Cleaner comes in a 29-ounce shop size can, containing 50% more product than the standard size. The large can combined with the efficiency from the powerful spray and high-performance formula means going through fewer cans and creating less waste, reducing your carbon footprint. Get rid of dirt, oils, grease, and other contaminants using CRC Brākleen® Pro-Series Brake Parts Cleaner Non-Flammable. CRC is the #1 brand of brake cleaner worldwide, with years of experience providing safe, reliable products.| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006334 |
| Cases Per Pallet | 75 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Non-Flammable, Containing Substances in Division 6.1, Packing Group III |
| Dielectric Strength | 37,500 Volts |
| Evaporation Rate | Very Fast |
| Flammability Class - CPSC | None |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Non-Flammable w/PowerJet® Actuator |
| I 2 of 5 Code | 30078254753899 |
| KB Value | 95 |
| Net Fill | 822 g |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1008014 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| UPC Code | 078254753898 |
| Unit Dimensions | 23.18H x 7.62W x 7.62D cm |
| Unit Package Description | 24 Ounce (710 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Automotive brake cleaner |
Canada FR
USA EN