Item# 1755368
Part No.
1755368
CRC Brakleen BPC Non-Chlorinated Low-VOC, 19 Liter
Applications
ABS, disc, drum brake cylinders, brake drums, brake linings, brake shoes, calipers, clutch discs, disc brake pads, discs. Safe for use on all brake systems including: springs & wedge brakes.
| Appearance | Clear Liquid |
|---|---|
| DOT Proper Shipping Name | FLAMMABLE LIQUID, N.O.S. (acetone, heptanes), MARINE POLLUTANT |
| Dielectric Strength | 6,300 Volts |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | -17.8°C |
| Flash point (F) | 0°F |
| Generic Description | Non-Chlorinated, Low VOC Brake Parts Cleaner |
| KB Value | >200 |
| Net Fill | 14.0 kg |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1755368 |
| Propellant | None |
| Restricted From Sale In | Not for sale in US & Mexico |
| UPC Code | 078254001500 |
| Unit Dimensions | 35.05H x 28.7W x 28.7D cm |
| Unit Package Description | 5 Gallon (19 L) Pail |
| VOC Category | Automotive brake cleaner |
Canada FR
USA EN