Item# 1755777
Part No.
74922
CRC Brakleen BPC Non-Chlorinated Low-VOC
Applications
| Appearance | Clear Liquid |
|---|---|
| DOT Proper Shipping Name | FLAMMABLE LIQUID, N.O.S. (acetone, heptanes), MARINE POLLUTANT |
| Dielectric Strength | 6,300 Volts |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | -18° C |
| Flash point (F) | <0° F |
| Generic Description | Non-Chlorinated, Low VOC Brake Parts Cleaner |
| KB Value | >200 |
| Net Fill | 160 kg |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1755777 |
| Propellant | None |
| UPC Code | 078254001555 |
| Unit Dimensions | 35H x 24.5W x 24.5D in |
| Unit Package Description | 55 Gallon (160 kg) Drum |
| Units per Case | 1 |
Canada FR
USA EN