Item# 1006308
Part No.
75051
CRC Brakleen® BPC Non-Chlor Retail, 397g
Discontinued
Description
Now Even Stronger - As the market leader in brake parts cleaning technology, CRC Industries is continuously innovating to provide products with a competitive edge that work better and faster to make our end-users’ jobs easier. To that end, we are excited to introduce the latest improvement in a long line of premium, high-performing products.
Announcing an improved formula for our High VOC Non-Chlorinated Brake Cleaner - 05088. The new, more powerful formula cleans and dries faster using less product, allowing end-users to get more accomplished.
Applications
ABS, disc, drum, brake cylinders, brake drums, brake linings, brake shoes, calipers, clutch discs, disc brake pads, discs. Safe for use on all brake systems including: Springs & Wedge brakes
Here’s why Brākleen® is the #1 selling brand of brake cleaner worldwide:
Effective Brake Cleaning
Brake systems parts are among the auto parts that require the most frequent cleaning. Grease, brake dust, fluid, and oils accumulate over time and can cause premature wear and lower brake performance. Brākleen® cleans and dries fast to remove contaminants from your parts and leaves no residue. The powerful formula restores brake performance and eliminates squeaks and squeals. It uses a carbon dioxide propellant and will not corrode components. It is designed for the ABS, brake disc, brake drum and cylinders, linings, calipers, brake shoes, clutch discs, brake pads, and more.Non-Chlorinated Brake Cleaner
Facilities in some states require the use of chlorine-free solvents. CRC Brākleen® offers the strongest cleaning performance available in a non-chlorinated brake parts cleaner. Like all non-chlorinated brake cleaners, it is flammable and should be used with caution. Use in a ventilated area and don’t forget to wear your gloves and safety glassses.Deep Cleaning with Less Product
Maintaining brake system parts can become a burden. Brakes accumulate dirt quickly, especially during bad weather and being serviced. Brākleen® is a brake cleaner designed for power and requires less product to dislodge dirt and grime from brake system components. It comes in a 14-ounce aerosol can and uses a potent solvent great for removing grease, brake fluid, oil, dust, and other buildup. Get rid of dirt, oils, grease, and other contaminants using CRC Brākleen® Brake Parts Cleaner Non-Chlorinated High VOC formula. CRC is the #1 brand of brake cleaner worldwide, with years of experience providing safe, reliable products.| Appearance | Clear Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006307 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | -7.8°C |
| Flash point (F) | 18°F |
| Generic Description | Brake Parts Cleaner |
| I 2 of 5 Code | 30078254750515 |
| Net Fill | 397 g |
| Plastic Safe | No |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006308 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254750514 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
Canada FR
USA EN