Item# 1754932
Part No.
1754932
CRC Brakleen® BPC Non-Chlor Low-VOC, 396g
Description
Powerful non-chlorinated formula meets new low-VOC regulations. Premium formula blasts away contaminants like grease, oil, and dirt from brake part components. Fast-drying formula leaves no residue.
Applications
ABS, disc, drum brake cylinders, brake drums, brake linings, brake shoes, calipers, clutch discs, disc brake pads, discs. Safe for use on all brake systems including: springs & wedge brakes.
| Appearance | Clear Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1754931 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Flammable |
| Flash point (C) | <-17.8°C |
| Flash point (F) | <0°F |
| Generic Description | Non-Chlorinated, Low VOC Brake Parts Cleaner |
| I 2 of 5 Code | 30078254001457 |
| Net Fill | 396 g |
| Item Number | 1754932 |
| Restricted From Sale In | Not for sale in US & Mexico |
| UPC Code | 078254001456 |
| Unit Dimensions | 9.25H x 2.63W x 2.63D in |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Automotive brake cleaner |
Canada FR
USA EN