Item# 1754922
Part No.
1754922
CRC Brakleen BPC Non-Chlor Low-VOC, 396g
Description
Powerful non-chlorinated formula meets new low-VOC regulations. CRC PowerJet® Nozzle provides a powerful spray that blasts away contaminants like grease, oil, and dirt from brake part components.Fast-drying formula leaves no residue.
Applications
ABS, disc, drum brake cylinders, brake drums, brake linings, brake shoes, calipers, clutch discs, disc brake pads, discs. Safe for use on all brake systems including: springs & wedge brakes.
| Case Number | 1754921 |
|---|---|
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Generic Description | Non-Chlorinated, Low VOC Brake Parts Cleaner |
| I 2 of 5 Code | 30078254001464 |
| Net Fill | 396 g |
| Item Number | 1754922 |
| Restricted From Sale In | Not for sale in US & Mexico |
| UPC Code | 078254001463 |
| Unit Dimensions | 9.25H x 2.63W x 2.63D in |
| Unit Package Description | 591 ml (20fl oz) aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Automotive brake cleaner |
Canada FR
USA EN